Mint tudjátok, az ovis zsákokat, tornazsákokat és az ovis ágyneműinket is 100% pamutvászonból készítjük.
Szeretem ezt az anyagot, mert sok mindenre alkalmas és nagyon tartós. Az sem utolsó szempont, hogy allergiás gyerekeknek is tökéletes, hiszen nem okoz bőrirritációt. Sok picúr ekcémássá válik a születés utáni hetekben, ez a bőrbetegség jól kezelhető, de ki tud újúlni, így nekik különösen ajánlottak nem csak ágyneműben, hanem a ruházatban is a pamutból készült cuccok.
A pamutvászon egy természetes anyag, amely számos előnnyel rendelkezik: puha, kényelmes, jól szellőzik és magába szívja a nedvességet. Ezek az előnyök ideálissá teszik a pamutvásznat az ágyneműk készítésére. Ezek az ágyneműk puhák és kényelmesek, és segítenek pihentető alvást biztosítani. A pamutvászon jól szellőzik, az izzadságot magába szívja, így tökéletes picit izzadósabb gyerekeknél is. (Érdekesség: egy pamutvászonból készült ovis bélelt lepedő kb. 2 dl izzadságot tud magába szívni, úgy hogy mégsem tűnik csurom vizesnek!)
Viszont van hátránya is sajnos ennek az anyagnak: a pamutból készült anyagok, akár vászonról, akár rugalmas kötött anyagról van szó, nehezen festhető, ezért az anyagában festett egyszínű anyagok minden esetben engedik a színüket. Igen még a világos anyagok is, még ha szabad szemmel nem is látható.... Viszont a nyomott mintás, pöttyös, csillagos és gyerekmintás anyagok felülete festett, így azok nem engedik a színüket, max a felületük kopik pár év után.
De mégis mit tehetünk, ha meg szeretnénk őrizni a szép színeket?
1. Egyszínű termékeknél a színfogó kendő használatát javasoljuk
Az egyszínű pamutvászonból készült, termékeknél fontos a színfogó kendő használata az első mosásnál, legyen az ágynemű huzat, ovis zsák vagy akár bélelt lepedő. Ez azért szükséges, mert az új ágyneműkből előfordulhat, hogy kis mennyiségű színanyag oldódik ki. A színfogó kendő felszívja a kioldódott színanyagot, így megóvja a többi ruhaneműt a foltoktól.
2. Ecetes vizes mosás, minden új pamut terméknél
Az ecetet a pamutvászonból készült, ovis zsákok, töltött ágyneműk mosásánál is használhatjuk. Az ecet segít megőrizni az ágyneműk puhaságát és színét, valamint megakadályozza a bolyhosodást. Fél dl vízet és fél dl 10%-os ecete keverj össze, ezt tedd első mosáskor a mosógép mosószer adagolójába és a szokásos módon mosd ki az ágyneműt, így az ecet rögzíti a színt mosáskor. Sőt ha öblítő helyett használod, akkor azt akár minden mosásnál megteheted, szagtalanít, eltűnteti a kellemetlen szagokat és puhább lesz az ágynemű, mint ha öblítőt használtál volna.
A pamutvászon termékek mosása, vasalása:
Általánosságban elmondható, hogy a pamutvászon ágyneműket alacsony hőmérsékleten, 30-40 fokon lehet mosni. Arra figyelj, hogy kímélő mosószerrel mosd, hiszen természetes szálról van szó!
A pamutvászon ágyneműket nem kell vasalni, de ha szeretnéd, akkor alacsony hőmérsékleten vasalhatod, de inkább kifektetve szárítsd. Ha nem bélelt a termék, pl. ovis zsák, vagy ágynemű huzat, akkor bátran átmehetsz rajta gőzzel is.
Töltött ágyneműk - egy picit több gondoskodást igényelnek, de ez sem macerás:
Amire a fentieken kívül figyelni kell, hogy a centrifugát max. 1000 fordulaton használd, ha kell, akkor inkább még egyszer a mosás végén indíts el egy plusz centrifuga programot, így biztosan nem fog " csucsogni" a benne maradt víztől.
Szárítás:
Ha csak teheted NE használj szárítógépet, sima béleletlen ágyneműhuzatnál sem. A szárítógép összetöri a pamut rostjait, ugyan a kimosott ágynemű, ovis zsák puhább lesz, de fakul és közel sem lesz olyan tartós, minta simán a levegőn szárítottad volna.Bélelt termékeknél pedig pluszban a bennük lévő vatelin a forró levegő hatására laposabb lesz, összetömörödik. A töltött ágyneműk szárításánál a legjobb, ha a töltött ágyneműket a pillangó szárító felületén, vízszintesen kifektetve szárítjuk. Így megőrzik a formájukat és a puhaságukat.
Persze itt is van kivétel, mégpedig ha porallergiás a gyerkőc, akkor sajnos nem marad más választásod csak a szárítógép. Mivel mi is érintettek vagyunk, így bátran állítom, hogy a szárítógép egy csuda jó dolg, viszont a pamutvászonból készült termékeink élettartamát a felére, harmadára csökkenti. Van összehasonlítási alapom, így tapasztalati ténykényt állítom, hogy a levegőn, kifektetve szárított bélelt lepedő, ágynemű, de még a sima ovis zsák is bőven kibírta a bölcsis, ovis 4 évet, és még most is olyan, mintha alig lett volna használva. Míg a szárítógéppel szárított kb. 1,5 évet bír és kopottas hatású, pedig kímélő szárítóprogramon szárítom.
És akkor összefoglalva a Mosási tippeink:
-
Mossuk az ágyneműt alacsony hőmérsékleten, 30-40 fokon.
-
Használjunk színfogó kendőt az egyszínű, vagy az egyszínű anyaggal kombinált dolgoknál.
-
Adjunk hozzá egy kis ecetet a mosóvízhez, hogy megőrizzük az ágyneműk puhaságát és színét.
-
Mossuk külön a fehér és a színes ágyneműket.
-
Ne használjunk fehérítőt a pamutvászonból készült termékekhez.
-
Kímélő mosószerrel mossunk.
-
Ne tegyünk túl sok ágyneműt a mosógépbe, mert ez összegyűrheti az ágyneműt.
-
Maximum 1000 Fordulaton centrifugáljunk, és indítsuk rá még egyszer a centrifugát bélelt termékeknél a mosás lejátra után.
Szárítási tippeink:
-
Ha csak tehetjük, ne szárítsuk a pamutvászon termékeket szárítógépben, a bélelteket pedig végkép nem!
-
Fektessük ki a szárító vízszintes felületére az ágyneműket, és szellős helyen szárítsuk.
Vasalási tippeink:
-
Alacsony hőmérsékleten, 110-150 fokon vasaljunk, a béleletlen termékeket, huzat ovis zsák, tornazsák, akár gőzzel is vasalhatjuk.
-
A száraz bélelt ágyneműt ha lehet ne vasaljuk, nem szükséges.
-
Ne vasaljuk a vászon termékeket túl hosszan, mert ez megégetheti az ágyneműt.
Néhány további tipp az ágyneműk ápolásához:
-
Cseréld le az ágyneműt hetente egyszer.
-
Mosd az ágyneműt külön a fehér és a színes ruháktól.
-
Ne használj fehérítőt.
Ha ezeket a tippeket köved, akkor az ovis cuccosok sokáig puhák, tartósak és szépek maradnak.
Ha nálunk vásárolsz, és követed tippjeinket, akkor biztos lehetsz benne, hogy hosszú ideig tartós ovis terméket veszel gyermekednek.